Auto zastępcze po wypadku na czas naprawy z ubezpieczenia OC

Od wielu lat kierowcy pojazdów bojują z zakładami ubezpieczeń o oddanie kosztów pożyczenia pojazdu zastępczego na okres renowacji uszkodzonego auta. Do niedawna towarzystwa zwracały takie wydatki jednie jednostkom, jakie używały samochodów do prowadzenia działalności gospodarczej. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
W ostatnim czasie niemało się tymczasem zmieniło, bowiem użytkownicy samochodów zyskali w konfliktach z towarzystwami ubezpieczeniowymi potężny argument w postaci decyzji Sądu Najwyższego, który zakwestionował istniejącą praktykę. Jak więc ktokolwiek uszkodzi wasz pojazd, nie wahajcie się skorzystać z tego prawa, szczególnie iż zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i KNFwiecznie miały w tej myśli po stronie pokrzywdzonych.
W tym momencie, podczas gdy ich stanowisko zaakceptował Sąd Najwyższy, który w uchwale uznał poszkodowanym prawo do zwrotu kosztów wynajęcia auta zastępczego niezależnie od tego, do jakich celów go użytkują, ubezpieczyciele mogą zaledwie wykłócać się o kwotę.
Należałoby wiedzieć, iż w tym przypadku nie musicie najpierw poinformować ubezpieczalnię czy też prosić go o zgodę na skorzystanie z usług autowypożyczalni. Pod warunkiem, że jednak nie potrzebujecie sami „szarpać się” z TU, możecie pozostawić to po stronie wypożyczalni samochodów – niektóre z nich są wyspecjalizowane w tego rodzaju rzeczach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
Towarzystwa ubezpieczeniowe przez multum lat upierały się, że zwrot kosztów auta zastępczego z umowy OC winowajcy przysługuje co najwyżej osobom, jakie używały samochodu do prowadzenia firmy. W teorii ci, jacy nie byli właścicielami jakiejś działalności gospodarczej, mogli starać się o zwrot opłat na pojazd zastępczy w wypadku, gdy mieli trudności z dostępem do komunikacji publicznej czy też udowodnili, że pojazd jest im nieodzowny do przemieszczania chorych lub niepełnosprawnych.  
Z interpretacją imperatywów problemy miały również sądy. Definitywnie rozwikłała to decyzja Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r., jaka mówi, iż pokrycie opłat poniesionych na najem auta zastępczego przysługuje też osobom, które używają swojego auta w celach osobistych, i nie ma wpływu, czy posiadają odpowiedni dostęp do komunikacji zbiorowej. Niemniej jednak tu również są wyjątki – ubezpieczyciele z reguły nie chcą płacić za samochód zastępczy, gdy pokrzywdzony posiada kolejny pojazd.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Pojazd zastępczy należy się na okres reperacji, to znaczy od dnia zaistnienia zdarzenia albo od czasu wstawienia pojazdu do warsztatu (o ile można było nim przedtem poruszać się) aż do chwili jego odbioru. Inaczej wygląda to w razie szkody całkowitej. Ubezpieczyciele twierdzą, iż poszkodowany może używać samochodu zastępczego na ich koszt do dnia wypłaty odszkodowania.
Jednak werdykt Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r. deklaruje, że pokrycie kosztów najmu przynależy aż do momentu nabycia innego auta. Nie można aczkolwiek przedłużać tego okresu w nieskończoność – jeśli firma wykaże waszą opieszałość w załatwianiu formalności lub warsztatowi usługa zajmie zdecydowanie więcej czasu, niż następuje to z techniki naprawy, odszkodowania za to nie pozyskacie.

Jakie auto zastępczy można nająć?

Jeśli będziecie szukać pojazdu zastępczego, zwróćcie uwagę na 2 rzeczy. W pierwszej kolejności: samochód nie ma prawo być wyższej klasy niż wasz rozbity samochód – jeśli podróżowaliście przykładowo kompaktem, możecie pożyczyć co maksimum auto kompaktowe bądź mniejsze.
Po drugie: stawki, za które najmujecie samochód, nie mają prawa przekraczać średnich stawek na rynku lokalnym.  Najlepiej jest wypatrzyć tą autowypożyczalnię, jaka ma już doświadczenie z najmem samochodów zastępczych, załatwianiem wszelkich formalności i rachowaniem się prosto z TU.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Wynajęcie pojazdu na kilka albo kilkanaście dni to znaczne obciążenie finansowe. Nie każdą osobę stać na tak wysokie wydatki, zwłaszcza, że niełatwo zaplanować, kiedy ubezpieczyciel przekaże zapłatę i czy cała sprawa nie skończy się przed sądem. W takich sytuacjach poniektóre wypożyczalnie proponują własną pomoc i same frapują się ściąganiem opłat od ubezpieczycieli, a wtedy klient nie płaci za pojazd ani grosza.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
Jeśli wasze auto po stłuczce nie nadaje się do dalszej jazdy, koszty holowania do warsztatu bądź innego określonego przez was miejsca zostaną pokryte z polisy odpowiedzialności cywilnej sprawcy. Nie ma większych wątpliwości odnośnie odpowiedzialności towarzystwa winowajcy, jednakże sporne kwestie pojawiają się w wypadku opłat takowej usługi.  
Stosownie z prawem poszkodowany jest zobowiązany do zmniejszania opłat. Firmy ubezpieczeniowe, powołując się na te zapisy, czasami negują wysokość faktur za usługę holowania, kiedy stawki przewyższają typową  cenę na regionalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie liczcie na to, że towarzystwo ubezpieczeniowe zgodzi się na przewiezienie pojazdu na inny skraj państwa, gdy tam nie zamieszkujecie, a posiadacie np. znajomego mechanika. Żeby uniknąć sporów z firmą likwidującą szkodę, lepiej skontaktujcie się z ubezpieczycielem (winowajcy bądź waszym), nim zlecicie przewiezienie uszkodzonego pojazdu losowej firmie holowniczej.
Dzięki temu unikniecie konfliktów o stawkę – to istotne, bo poniektóre lawety mogą być kategorycznie droższe aniżeli konkurencja. Możliwe też, że ubezpieczyciel współpracuje z pomocą drogową, dzięki czemu transportowanie odbędzie się bezkosztowo.

Warto zbierać wszystkie rachunki

Umowa odpowiedzialności cywilnej winowajcy pokrywa nie tylko koszt holowania i wynajęcia auta zastępczego, ale dodatkowo wszelakie dalsze koszty poniesione ze względu na brak pojazdu, np. wartość przewozu taryfą z domu do blacharza, z miejsca szkody do mieszkania itp., jak i wydatki na protekcję samochodu przed dalszym niszczeniem, czy takie jak wynajęcie miejsca parkingowego i zakup pokrowca chroniącego uszkodzone auto przed brzydką pogodą.
Takie kolejne koszty tU z reguły oddaje, wszak tylko jeśli na całość posiadacie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą
SN przyznał, iż poszkodowanym należy się zwrot wydatków wypożyczenia auta. Nie macie obowiązku udowadniać, że korzystacie z niego każdego dnia i macie trudności z dojazdem autobusem do pracy.

5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote