Jazda samochodem w czasie zimy

Okres zimowy na drogach żąda od kierowców właściwego przygotowania samochodu i podwyższonej koncentracji podczas jazdy. Zimą zdarza się najwięcej zdarzeń drogowych, szczególnie w mieście, gdzie ruch podczas godzin szczytu jest kolosalny.
Czy, aby bezpiecznie poruszać się zimową porą, starczy wyłącznie jeździć wolniej oraz rozważniej? Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma wskazówkami, które uproszczą jazdę samochodem na czas zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na drogach przymusowo powinno się wykonać przegląd samochodu. Podróż zimową porą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większa część posiadaczy samochodów szanuje tę normę.
Należałoby także zwrócić uwagę na działanie hamulców. Kiedy hamulce działają nierówno, łatwiej utracić kontrolę nad autem i wypaść z jezdni w trakcie hamowania. Nierówne działanie hamulca jest niezauważalne podczas lata i jesieni – zimową porą potrafi doprowadzić do wypadku czy stłuczki.
Najrozsądniej przed zimą zaplanować wymianę klocków hamulcowych. Nasza autowypożyczalnia prowadzi najem samochodów, jakie są na bieżąco serwisowane u sprawdzonych mechaników samochodowych.
Przed najmem poszczególnego pojazdu, sprawdzamy jego stan techniczny, aby zapewnić klientom najwyższy komfort jazdy oraz poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, jakim rusza się autem okresie zimy wydaje się mało istotny, jednakże wskazane jest pamiętać o jednej zasadzie. Jeśli prowadzący będzie nazbyt mocno wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami w pierwszej kolejności się rozgrzeje oraz roztopi, a potem zamarznie, tworząc lód. Przypuszczalnie może to doprowadzić do zaistnienia problemów jeszcze przed odjechaniem z parkingu. Samochód zakopie się jeszcze bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
Przede wszystkim nie wpadać w panikę i zbyt gorliwie nie wciskać pedału gazu, bowiem to być może wyłącznie pogorszyć sytuację. Najprostszy sposób wymaga kilku powtórzeń poniższych czynności:
•    wpierw należy wyprostować koła,
•    następnie delikatnie wcisnąć pedał gazu.
•    gdy samochód rozpocznie się zakopywać, trzeba    energicznie wcisnąć sprzęgło,
•    następnie należy ponownie wcisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Zbytnia brawura jest najczęstszą przyczyną stłuczek  w czasie zimy. Warto zachować stosowny odstęp, w szczególności w mieście, gdzie dynamizm na ulicy jest większy. Nawet najpewniejszy i doświadczony kierowca winien zachować przezorność w trakcie jazdy, nie tylko zważywszy na niekorzystne warunki na trasie, ale też na postępowanie pozostałych posiadaczy aut.
Niełatwo przewidzieć zachowania wszystkich uczestników ruchu, stąd też najrozsądniej w okresie zimowym zastosować zasadę „ograniczonego zaufania”. Oprócz innych samochodów na ulicy, uwagę kierowcy powinna być skupiona na pieszych i rowerzystach.
 Aby uniknąć stłuczki zachowaj większy odstęp. Ten banalny krok zezwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i większego poziomu bezpieczeństwa.

Nasza wypożyczalnia prowadzi wynajem aut dostawczych i osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wypad w góry, przygotowywaliśmy możność wynajęcia łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes