Od wielu lat właściciele samochodów walczą z firmami ubezpieczeniowymi o oddanie kosztów najmu auta zastępczego na okres renowacji rozbitego samochodu. Do niedawna zakłady ubezpieczeniowe oddawały takiego rodzaju koszty wyłącznie jednostkom, jakie używały samochodów do prowadzenia firmy. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
Ostatnimi czasy niemało się jednak zmieniło, ponieważ użytkownicy samochodów zyskali w sporach z zakładami ubezpieczeń żelazny argument w postaci decyzji Sądu Najwyższego, który zakwestionował istniejącą praktykę. Jak zatem ktokolwiek zepsuje wasz pojazd, nie wahajcie się skorzystać z tego przywileju, tym bardziej że zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i KNFod zawsze stały w tej kwestii po stronie poszkodowanych.
Aktualnie, podczas gdy ich postawę przyznał Sąd Najwyższy, który w uchwale przyznał poszkodowanym prawo do zwrotu opłat wynajmu auta zastępczego bez względu na to, do jakich celów go wykorzystują, ubezpieczalnie mogą tylko wykłócać się o sumę.
Warto wiedzieć, iż w tym razie nie macie obowiązku najpierw informować zakład ubezpieczeń albo prosić go o zgodę na skorzystanie z usług autowypożyczalni. Jeżeli jednak nie potrzebujecie sami „walczyć” z TU, możecie zostawić to w gestii autowypożyczalni – niektóre z nich są wyspecjalizowane w tego rodzaju kwestiach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
TU przez sporo lat upierały się, że zwrot kosztów samochodu zastępczego z umowy odpowiedzialności cywilnej winowajcy należy się co najwyżej jednostkom, jakie używały pojazdu do prowadzenia firmy. W teorii ci, co nie byli posiadaczami jakiejś działalności gospodarczej, mogli starać się o zwrot wydatków na samochód zastępczy w sytuacji, jak mieli trudności z dostępem do komunikacji publicznej czy też wykazali, iż pojazd jest im potrzebny do wożenia chorych bądź niepełnosprawnych.
Z interpretacją statutów problemy miały też sądy. Rozstrzygająco rozsupłała to decyzja Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r., która mówi, że refundację wydatków poniesionych na najem auta zastępczego należy się również osobom, które używają swojego auta w celach osobistych, i nie ma wpływu, czy mają dobry dostęp do komunikacji publicznej. Niemniej jednak tu też są wyjątki – ubezpieczyciele przeważnie nie chcą płacić za samochód zastępczy, kiedy pokrzywdzony ma inny samochód.
Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Samochód zastępczy należy się na czas naprawy, innymi słowy od momentu powstania zdarzenia lub od dnia wstawienia pojazdu do naprawy (pod warunkiem, że można było nim wcześniej podróżować) aż do dnia jego odbioru. Odrębnie wygląda to w przypadku szkody całkowitej. TU twierdzą, iż poszkodowany może używać pojazdu zastępczego na ich koszt do chwili wypłaty świadczenia.
Niemniej jednak uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r. zaświadcza, iż pokrycie kosztów pożyczenia przysługuje aż do chwili zakupienia innego pojazdu. Nie warto aczkolwiek przeciągać tego okresu w nieskończoność – jeśli TU wykaże waszą opieszałość w załatwianiu formalności lub warsztatowi usługa zajmie zdecydowanie więcej czasu, niż wynika to z technologii naprawy, gotówki za to nie pozyskacie.
Jakie auto zastępczy można nająć?
Kiedy będziecie szukać samochodu zastępczego, zwróćcie uwagę na 2 rzeczy. W pierwszej kolejności: pojazd nie powinien być lepszej klasy aniżeli wasz niesprawny samochód – jeżeli podróżowaliście na przykład kompaktem, możecie nająć co jedynie auto kompaktowe lub mniejsze.
Po drugie: ceny, za jakie wypożyczycie auto, nie mają prawa przewyższać średnich cen na rynku lokalnym. Najbezpieczniej jest znaleźć taką autowypożyczalnię, jaka ma już doświadczenie z wypożyczaniem aut zastępczych, załatwianiem wszelakich formalności i rozliczaniem się prosto z TU.
Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Najem pojazdu na parę albo kilkanaście dni to znaczne obciążenie pieniężne. Nie każdego stać na tak ogromne wydatki, zwłaszcza, iż trudno przewidzieć, kiedy ubezpieczalnia odda zadośćuczynienie i czy cała sprawa nie zakończy się przed sądem. W takowych sytuacjach poniektóre autowypożyczalnie proponują swoją pomoc i same zajmują się ściąganiem należności od ubepieczalni, a wtedy klient nie zapłaci za samochód ani grosza.
Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
Podczas gdy wasze auto po zdarzeniu drogowym nie nadaje się do dalszej jazdy, koszty holowania do warsztatu czy innego określonego przez was miejsca zostaną pokryte z umowy OC winowajcy. Nie ma większych wątpliwości pod względem odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej sprawcy, jednakże dyskusyjne kwestie pojawiają się w razie kosztów takiej usługi.
Jednoznacznie z prawem poszkodowany jest zobligowany do minimalizowania opłat. Firmy ubezpieczeniowe, powołując się na te zapisy, czasem kwestionują wysokość rachunków za usługę holowania, jak ceny przewyższają regularną cenę na regionalnym rynku.
Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie liczcie na to, Iż firma ubezpieczeniowa zgodzi się na przewiezienie samochodu na drugi skraj państwa, kiedy tam nie przebywacie, a posiadacie np. zawierzonego mechanika. Żeby uniknąć konfliktów z firmą likwidującą szkodę, lepiej rozmówcie się z zakładem ubezpieczeń (sprawcy lub waszym), nim polecicie przetransportowanie rozbitego pojazdu losowej firmie holowniczej.
W ten sposób unikniecie konfliktów o sumę – to istotne, bo poniektóre lawety potrafią być stanowczo droższe aniżeli konkurencja. Możliwe również, że ubezpieczyciel współpracuje z firmą oferującą usługi holownicze, dzięki czemu holowanie odbędzie się bez żadnych kosztów.
Warto zbierać wszystkie rachunki
Polisa odpowiedzialności cywilnej winowajcy pokrywa nie tylko cenę transportowania i najmu pojazdu zastępczego, lecz także wszelkie kolejne wydatki poniesione ze względu na brak pojazdu, np. koszt przewozu taryfą z mieszkania do blacharza, z miejsca stłuczki do domu i tak dalej, jak i koszty na ochronę samochodu przed dalszym niszczeniem, czy takie jak najem miejsca parkingowego i nabycie pokrowca chroniącego uszkodzone auto przed zmianami atmosferycznymi.
Takie nadzwyczajne wydatki ubezpieczalnia z reguły oddaje, ale wyłącznie pod warunkiem, że na wszystko posiadacie rachunki i faktury.
Poszkodowani z przewagą
SN zatwierdził, iż poszkodowanym przysługuje refundacja wydatków najmu pojazdu. Nie musicie udowadniać, że korzystacie z niego każdego dnia i posiadacie trudności z dojazdem komunikacją do pracy.