Zależność ceny OC od pojemności silnika

Wiek, doświadczenie w prowadzeniu pojazdem a także historia ubezpieczenia to nie wyłączne parametry, jakie kształtują wysokość polisy odpowiedzialności cywilnej. Jednakowo istotne jest to, którym jeździsz pojazdem, a szczególnie, jaką posiada on pojemność silnika. Im będzie większa, tym więcej będziesz musiał zapłacić za umowę. Już na etapie kupienia samochodu zastanów się, czy spore auto jest Ci konieczne. Rzecz jasna, jeżeli koniecznie musisz poruszać się samochodem terenowym z potężną objętością silnika, nie nakłaniamy Cię do zmiany decyzji. Licz się natomiast z tym, że za umowę odpowiedzialności cywilnej będziesz musiał zapłacić dużo więcej niż za ubezpieczenie na mały, miejski pojazd.

Z jakiego powodu pojemność silnika ma znaczenie przy OC?

Kierowcom pojazdów z wielką objętością silnika zarzuca się większe zagrożenie wywołania wypadku. Przy większej objętości auto potrafi osiągać większą prędkość. Firmy ubezpieczeniowe przyjmują więc banalne założenie: ktoś kto posiada takiego rodzaju auto, wcześniej czy później będzie pragnął zobaczyć jego możliwości na trasie.

Za jaką pojemność trzeba zapłacić najdroższą składkę?

Cena polisy OC dla auta z objętością silnika więcej niż 3500 cm3 potrafi być przeszło 60% droższa aniżeli dla pojazdu z pojemnością poniżej 1000 cm3.
W I półroczu ubiegłego roku właściciele aut płacili średnio za ochronę OC:
•    631 zł przy pojemności silnika do 1,0,
•    732 zł / poj. 1,0 do 1,8,
•    797 zł / poj. 1,8 do 2,5,
•    952 zł / poj. 2,5-3,5,
•    1025 zł / poj. powyżej 3,5.
Patrząc na opisany podział łatwo zauważyć, że cena OC raptownie wzrasta przy objętości silnika ponad 2500 cm3.

Wiek kierowcy a pojemność silnika

Czy podwyżki za auto z ogromną objętością silnika są tożsame dla modszych i starszych właścicieli samochodów? Wykonaliśmy kalkulację cen polis OC na przykładzie dwóch właścicieli samochodów w odmiennym wieku. Obaj kierowcy mają bliźniaczy samochód: Volkswagena Golfa z 2007 roku (w  czasie kalkulacji modernizowaliśmy jednie pojemność jego silnika).
Doświadczony 45-letni kierowca z maksymalnymi ulgami będzie musiał zapłacić za najkorzystniejsze OC odpowiednio:
•    poj. silnika 1,4 / 487 zł,
•    poj. 2,0 / 592,
•    poj. 3,2 / 747 zł.
Z kolei 19-latek który od roku posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdu i nie ma w dalszym ciągu zniżek w OC powinien się liczyć ze stanowczo wyższą ceną za przymusowe ubezpieczenie:
•    poj. 1,4/ 2424 zł;
•    poj. 2,0/ 3061 zł;
•    poj. 3,2/ 3616 zł.
Ja widać różnica między najtańszym i najdroższym ubezpieczeniem dla niedoświadczonego użytkownika wynosi ok 50%. W sytuacji 45-latka cena wzrosła podobnie, a więc wartości podwyżek są zbliżone, ale jedynie procentowo.

Dla kogo zatem auto z dużą pojemnością?

Tak młodzi, jak i doświadczeni kierowcy aut muszą zapłacić więcej za ubezpieczenie samochodu z znaczącą pojemnością silnika. Niemniej jednak najmłodsi użytkownicy powinni w związku z tym wydobyć z kieszeni dużo więcej gotówki. Zatem, to w pierwszej kolejności oni muszą zastanowić się, czy nie korzystniej na start kupić nieco “słabszy” pojazd.
A co z posiadaczami aut, co posiadają w tym momencie samochód z sporą pojemnością silnika i nie planują go zmieniać? Zalecamy im porównanie ofert kilku towarzystw ubezpieczeniowych i wybór tego, jakie będzie najmniej zasadnicze w ocenie niebezpieczeństwa ubezpieczeniowego.

                            

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes